هاست و دامنه چیست؟

توسط: تیم تحریریه توکان وب منتشر شده در: ۲۴ دی ۱۴۰۰

هاست چیست؟داده ها و اطلاعات وب سايت شما بايد بر روی يكی از كامپيوترهای ميزبان وب سایت که  به صورت 24 ساعته  به اينترنت اتصال  دارد قرار گيرد تا افراد دیگر بتوانند در هر لحظه از شبانه روز و هر مکانی به آن اطلاعات دسترسي داشته باشند. در واقع ميزبان وب يا هاست ، کل يا بخشي […]

هاست و دامنه

هاست چیست؟
داده ها و اطلاعات وب سايت شما بايد بر روی يكی از كامپيوترهای ميزبان وب سایت که  به صورت 24 ساعته  به اينترنت اتصال  دارد قرار گيرد تا افراد دیگر بتوانند در هر لحظه از شبانه روز و هر مکانی به آن اطلاعات دسترسي داشته باشند. در واقع ميزبان وب يا هاست ، کل يا بخشي كوچكی از فضاي ذخیره سازی يك كامپيوتر است که به طور دائم به اينترنت اتصال دارد. كه به مرورگرهای اینترنت اين امكان را مي‌دهد كه با نوشتن نام دامنه شما در قسمت مرورگر کامپیوتر یا موبایل خود ، بتوانند به صفحات و اطلاعات سايت شما دسترسي داشته باشند. این فضا در حقیقت شبیه فضایی است که روی هارد کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ شما می باشد، با این فرق که فضا روی هارد دیسک های سرور وب سایت قرار دارد و اطلاعاتی که توسط مدیر و نویسندگان سایت روی هاست قرار می گیرد، از سراسر جهان از طریق شبکه اینترنت می توان به آن اطلاعات دسترسی پیدا کرد. برای مدیریت هاست یک وب سایت، یک کنترل پنل در اختیار مدیر و مالک سایت قرار می گیرد که برای خرید هاست باید از شرکت های خدمات دهنده هاستینگ اقدام کرد.

دامنه چیست؟
دامنه یا دامین نام منحصر به فردی شبیه شماره تلفن همراه است که برای شناسایی یک وب سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد.برای این که سایت شما درون اینترنت قرار بگیرد باید دامنه شما بر روی یک هاست که خریداری کرده اید تنظیم شود و زمانی که شخصی آدرس دامنه شما را در آدرس بار مرورگر خود می نویسد، اطلاعات روی هاست شما برای آن شخص به نمایش در آید.

مطالب پیشنهادی

نظر شما چیست؟